2020-11-27

Infekcijų plitimą ribojantis režimas mokykloje

Molėtų pradinėje mokykloje nustatytas Covid-19 atvejis , todėl vadovaujantis Molėtų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu nuo lapkričio 27 d. iki gruodžio 3 d. įskaitytinai  mokykloje taikomas infekcijų plitimą ribojantis režimas ir ugdymo procesas toje klasėje organizuojamas nuotoliniu būdu.

Administracijos direktoriaus įsakymas

Paruošė: Regina Pumputienė

2020-11-24

Sveikos mitybos pamokos

Lapkričio 12 -18 su 2A, 2C klasių, socialinių įgūdžių ugdymo grupių ir Inturkės skyriaus vaikams vyko edukaciniai užsiėmimai apie sveiką mitybą ir jos įtaką mūsų sveikatai, imunitetui. Taip paminėta Europos sveikos mitybos diena.

Nėra maisto produkto, kuris žmogaus organizmą aprūpintų visomis maistinėmis medžiagomis ir tinkamu jų kiekiu, todėl renkantis maisto produktus vertėtų  vadovautis jų įvairovės principais, išdėstytais maisto pasirinkimo piramidėje, –  pasakojo mokiniams VSP specialistė Irena.

Šį kartą supažindino mokinius su vaisių ir daržovių svarba mūsų kasdienybėje. Priminė, kad reikėtų nepamiršti, jog su maistu svarbu gauti ne tik baltymus, riebalus, angliavandenius, bet ir vitaminus bei mineralines medžiagas.

Svarbūs mums – vitaminai C, E,  D, B grupės vitaminai, betakarotinas ir kiti, kad jų gautume su maistu, svarbu galvoti ir žiūrėti, ką dedame į savo lėkštę.  Menamoje lėkštėje mokiniai dėliojo maisto produktų korteles pusryčiams, pietums.

Visi variantai aptarti, taip pat žiūrėtos skaidrės pasakojančios apie mūsų regiono vaisius ir daržoves, kuo jie turtingi savo sudėtimi.  Vaikai atliko kitas užduotis.

Aktyviausieji mokiniai dovanų gavo gertuves, kurias jiems dovanojo Utenos VSB.

Karantino metu, kai daugiau laiko praleidžiame namuose labai pravartu mokytis ir laikytis taisyklingos mitybos  bei rūpintis sveikata, – kartu su vaikais daro išvadą sveikos gyvensenos mokanti specialistė Irena.

Apie renginius pasakojo VSP specialistė Irena Paukštienė.

Nuotraukos: Irena Paukštienė

Paruošė: Regina Pumputienė

2020-11-23

Pirmokų savaitė bibliotekoje

Lapkričio 20 d. baigėsi savaitę trūkę renginiai mokyklos bibliotekoje. Bibliotekininkė Rūta kvietė į renginius pirmų klasių mokinius, kurių dalis jau susidraugavę su knygelėmis ir smagiai jas skaito, o dalis knygą dar tik jaukinasi ir įtraukia į savo kasdienius poreikius. Šiemet į biblioteką pirmokus viliojo neįprasti personažai iš knygelės „Piplioteka???“

Smalsūs pirmokai rinkosi mokyklos bibliotekoje, kur klausydamiesi knygos „Piplioteka??? Lapė bibliotekoje“ herojų Pelytės, Lapės ir Vištos pokalbių,  išsiaiškino, kaip dera elgtis bibliotekoje.

Netriukšmauti, padėti knygutes į vietą, vienu metu pasiskolinti ne daugiau kaip penkias knygutes, – aiškėjo tokios taisyklės, kurias turi žinoti, patekę į biblioteką skaitytojai.

Vaikai suprato, kad knygutes reikia saugoti ir grąžinti tokias pat tvarkingas, kokias buvo pasiskolinę, taip pat pritarė Pelytei iš skaitytos knygos – „skaityti reikia, kad sužinotum daug naujų dalykų ir kad kiltų kitokių minčių“.

Išsiaiškinę, kad visos knygos turi autorių ir pavadinimą, vaikai rinkosi patinkančias knygas, o piešdami ir spalvindami namelius, ten ‚,apgyvendino“ savo pasakos veikėjus, – apie renginį pasakoja bibliotekininkė Rūta.

Nuotraukos: Rūta Galiauskienė

Paruošė: Regina Pumputienė

2020-11-18

Subtilios jausmų pažinimo pamokėlės

Dvi pirmąsias lapkričio savaites VSP specialistė Irena kartu socialine pedagoge Gražina išbandė naujas priemones – šviesos stalelį ir lėles marionetes, jas įsigyti padėjo Utenos savivaldybės sveikatos biuras. Abi specialistės keturių socialinių įgūdžių ugdymo grupių moksleiviams organizavo užsiėmimus, kurių metu vaikai mokėsi pažinti ir tinkamai reikšti jausmus.

Šviesa pritraukia dėmesį, sukuria ypatingą įspūdį, pastebėjome, kad skirtingi moksleiviai mėgsta skirtingas spalvas, todėl išbandėme spalvų kaitos programas. Mokiniai smagiausiai priėmė spalvų kaitą, kuomet spalvos tolygiai pereina iš vienos spalvos į kitą, – pasakoja VSP specialistė Irena.

Šį kartą mokiniai dirbo su kinetiniu smėliu ir formelėmis. Be to bandė kurti savo kūrybos darbelius, po to juos įvardijo. Šį darbą pristatė taip: korona virusas tėtis, korona mama ir jų vaikučiai.

Kitą savaitę tų pačių grupių mokiniai naudojo marionetes, valdomas užsimovus ant plaštakos.

Mokiniai  susipažino su 4 pagrindinėmis emocijomis, mokėsi atpažinti, išreikšti jas, pasakojo savo istorijas, susijusias su viena ar kita emocija, klausėsi šalia esančio draugo istorijos.

Nuotraukos: Irena Paukštienė.

Paruošė: Regina Pumputienė

2020-11-17

Tolerancijos dienos dėlionės

Minėdami tolerancijos dieną Molėtų pradinėje mokykloje vaikai laisvai bendravo, kvietė draugus kartu šokti, kartu kurti, dėlioti dėliones, dalintis atsineštais žaidimais, kalbėtis su klasės draugais – būti tokiais nuoširdžiais, leidžiančiais vieni kitiems likti savimi.  Tokių veiklų metu vaikams paprastai nekyla noras ką nors pažeminti ar įžeisti, jie noriai vienas kitam padeda, vienas su kitu dalinasi.

Tolerancijos dienos ir dėlionės užduotis – sudėlioti dėlionę ne su tuo, su kuriuo visada draugauji ir žaidi, kalbiesi apie savo pomėgius, o pakviesti kartu dėlioti visai kitą vaiką, su kuriuo kartu mokaisi, bet gal ne kasdien pakalbini…

2 B klasės mokytoja Daiva džiaugėsi, kad jų sumanymas – sudėlioti atsineštas dėliones mergaitei su berniuku, kurį išsitraukė burtų keliu šauniai pavyko.

Vaikai galėjo pasikalbėti, paklausinėti, sužinoti vieniems apie kitus daugiau. Pasirodo, smagu dėlioti dėliones  ne pagal lytį – mergaitė su malonumu dėliojo berniukišką, o berniukas – mergaitišką, – pasakoja mokytoja Daiva.

Kitokio dėlionės užduoties sprendimo ėmėsi 2 C klasė.

Mes sukūrėme dėlionę iš savęs, kiekvienas pabuvome dėlionės ,,detale”,  norėjome parodyti, kad kiekvienas esame labai svarbus, pašalinus vieną detalę, dėlionė lieka nepilna, neužbaigta, nedarni, – dalinasi mintimis mokytoja Aldona.

Klasėje kalbėjosi, kad tolerantiškumas – tai draugystė, bendravimas, pagarba kitam. Diskutavo, koks draugų elgesys patinka, o kokių veiksmų nenorėtų – išvada, kad bendrauti gera tada, kai laikomės duoto žodžio ir susitarimų.

Su vaikais 1 A klasėje socialinė pedagogė Gražina aiškinosi žodžio “tolerancija” reikšmę, žiūrėjo filmą apie tai, kaip vaikai suvokia toleranciją ir jos ribas, mėgavosi vaikiškais filmukais ir diskutavo, ar veikėjai buvo tolerantiški, ar mes patys esame tolerantiški.

4 A ir 4 B klasių mokiniai su savo mokytojomis Alma ir Loreta žiūrėjo filmą “Pakeliui į mokyklą” apie skirtingų šalių, skirtingas vaikų patirtis ir kelionę į mokyklą, pagalbą vienų kitiems įveikiant kartais labai sunkų ir sudėtingą kelią į mokslą.

Paskui visi kartu kūrė Tolerancijos dėlionę.

Ant jos užrašė labai svarbius žodžius: „Kiekvienas esame skirtingi savo išvaizda, požiūriu, idėjomis, bet mus visus vienija noras būti geresniais, dalintis džiaugsmu, šiluma ir meile su kiekvienu žmogumi”.

Sukūrėme tolerancijos dėlionę – saulę, kurios kiekviename spindulėlyje esu aš ir dalinu savo šilumą, šviesą ir gėrį  visiems vienodai,- sako mokytoja Gražina kartu su pirmokais. Kitos klasės taip pat kūrė dėliones, kuriose kiekviename gabalėlyje ne tik nupieštos, bet ir įrašytos vaikų mintys ir idėjos apie toleranciją.

Nuotraukos: Gražina Kuodienė, Daiva Pumputienė.

Paruošė: Regina Pumputienė

2020-11-16

Kai prasideda pokyčių metas

Ketvirtokai jau pradeda atsisveikinti su vaikyste, auga, bręsta ir kasdien keičiasi pereidami į audringą savo gyvenimo tarpsnį – paauglystę. Šiuo metu svarbu su jais kalbėti apie pokyčius jų kūne ir elgesyje, paskatinti juos klausti,  kalbėtis su tėvais, kaip jie jaučiasi, ko nesupranta. Tokius pokalbius ketvirtų klasių mokiniams organizavo VSP specialistė, dirbanti Molėtų pradinėje mokykloje Irena Paukštienė.

Spalio mėnesio paskutinėmis dienomis su ketvirtų klasių mergaitėmis Vyko pokalbiai apie didelį pokyčių metą prasidėjus paauglystei, kai per trumpą laiką iš mamos ir tėčio mergaitės tampi savarankiška asmenybe. „Kaip bebūtų, tu keitiesi lėtai, bet nesustabdomai,”-pasakojau mergaitėms, – sako VSP specialistė Irena Paukštienė.

Pirmųjų pokalbių metu neperkraunant informacija, mergaitės sužinojo esminius dalykus, susipažino su ,,tomis dienomis” ir keliamais nemalonumais tokiais kaip pilvo skausmas, galvos svaigimas, galintis užklupti nuovargis, dirglumas, prasta nuotaika. Buvo kalbama ir apie higienos svarbą ir labai svarbų artimo žmogaus palaikymą, todėl mergaites kviečiau nesidrovėti pasikalbėti su savo mama, klasės vadove arba medicinos darbuotoja.

Lapkričio mėnesio 10-13 dienomis vyko panašūs pokalbiai su ketvirtų klasių berniukais apie lytinį brendimą. Šio pokalbio pageidavo ketvirtokų klasių mokytojos. ,,Atėjo laikas ir tu pradedi keistis -tampi paaugliu. Mažasis mamytės berniukas virsta paaugliu. Tai neįvyksta per vieną dieną ar naktį ir visiems berniukams vienu metu. Nesibaimink, turėsi daugybę laiko, kad priprastum prie pokyčių ir imtum žiūrėti į juos kaip į normalų dalyką”- pradeda pokalbį VSPS Irena.

Pokalbiuose dalyvavo 41 mokinys. Tai buvo pirmas jiems išgirstas pasakojimas apie lytinę brandą. Šeimose tėveliai dar nėra kalbėjęsi su berniukais vyriškomis temomis, jų metu trumpai sužinojo apie pokyčius, kurie laukia mokinių, apie privačią zoną, akcentuota švaros, dienos režimo  laikymosi svarba. Kartu su berniukais apžvelgė mėgstamiausias sporto šakas, kaip  svarbu sveikai maitintis, kuo gali užpildyti savo laisvalaikį, kaip svarbu mokytis organizuotumo, skirti blogas ir tinkamas manieras.

Apie renginius pasakojo Irena Paukštienė

Nuotraukose Violetos Babič „Knygai kiekvienai mergaitei“ ir „knyga kiekvienam berniukui“ iliustracijos.

Paruošė: Regina Pumputienė